Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chápavá, vstřícná a tolerantní žena

22. 04. 2017 21:58:29
Jsou takové ženy. A tvrdí, že jsou se svým partnerem šťastné, protože je šťastný On. A On je šťastný, protože ho dělá šťastným její chápavost, vstřícnost a tolerantnost.

„On je šťastný. A já jsem šťastná, že On je šťastný. A takhle budeme spolu šťastní až do smrti,“ rozplývá se celé roky moje známá, starší o pár let, se kterou jsem byla před deseti lety v lázních. Seděly jsme spolu v jídelně u stolu a po procedurách jsme se procházely kolem lázní.

Všechno mi o sobě za ten měsíc řekla. Nechala jsem ji mluvit, potřebovala se vypovídat, a tak povídala. Možná si myslela, že některý její příběh použiju ve svém psaní. Měla pravdu, něco jsem občas použila, ale většinou to byly slepičí příběhy oddané ženušky.

„Miluju moře! Ale každý rok jezdíme na sever. Norsko, Finsko, Švédsko. On to tam miluje. Je tam tak strašně šťastný,“ řekla mi jednou a pak se málem rozplakala. “Do smrti nezapomenu, co jsem mu jednou provedla za hrůzu! Byli jsme u kamarádů, ukazovali nám nádherné fotky od moře, a ze mě vypadlo, ani nevím jak, že strašně miluju moře! On nic neřekl, ale viděla jsem, jak se zarazil a zbytek návštěvy byl strašně smutný. Naštěstí o tom nikdy potom nemluvil a já také ne, styděla jsem se za svoji sobeckost. A když za měsíc přišel s tím, že letos bude o dovolené Finsko, jásala jsem štěstím, protože mi bylo jasné, že mi tu hloupost, kterou jsem před měsícem řekla, odpustil...“

No... Mohla bych pokračovat, ale byly by to příběhy jak přes kopírák. Tak jsme se měsíc procházely lázeňským parkem, ona povídala, povídala, já poslouchala a říkala jsem si, holka, „v civilu“ bych ti nevěnovala ani hodinu. Ale budiž, jsme v lázních, tak povídej, povídej...

Bydlíme od sebe naštěstí daleko, takže příštích deset let jsme byly v kontaktu pouze přes mail. Samozřejmě, že už v lázních jsem se jí pokoušela vysvětlit, že jejího muže vůbec nezajímá, co chce ona a že mu vyhovuje, že ona je chápavá, vstřícná a tolerantní, jinými slovy – blbá. Ale nebylo to nic platné. Vždycky ho bránila, někdy se i na měsíc naštvala a přestala mailovat, ale pak se ke mně zase vrátila s nějakým příběhem, který se podobal všem stovkám předcházejících.

Před měsícem se to ale změnilo. Po padesátiletém manželství prozřela.

Věděla, že zkouším v Činoherním klubu do čtrnácti hodin a čekala na mě. Objaly jsme se, řekly jsme si navzájem, že vypadáme po deseti letech stejně a pak už to jelo.

"Něco jsem si v Praze zařizovala a napadlo mě, že na tebe počkám. Mám auto kousek od divadla, vezmu tě do Kolína a pojedu domů také. Balím. Pozítří se od něho stěhuju.“

Přikývla jsem, šly jsme k autu, a když jsme se dostaly na kraj Prahy, začala.

„Za prvé ti chci říct, že jsi měla pravdu. A nejenom ty. Víc lidí mi říkalo, že jsem tak hodná, až jsem blbá a On že mě celý život využívá.“

To je sice hezké, že jsi na to přišla, letělo mi hlavou, ale proč jsi to udělala až teď, když ti bude sedmdesát čtyři?!

„Třeba se ještě zamiluju. Nejsem přece tak stará,“ pokračovala, jako když mi čte myšlenky.

Usmála jsem se.

„Je to možné. Láska kvete v každém věku. Tak povídej.“

„Kvetla kolem mě celé roky. Akorát jsem ji neviděla.“

Zdálo se mi, že je klidná a šťastná. Před deseti lety mi sice tvrdila, že je šťastná, ale pravda to nebyla. Teď o tom, že je šťastná, nepadlo ani slovo, a přesto vypadala šťastně.

„Neboj se, že tě budu až do Kolína otravovat tím, co se stalo. Teď ti to povím a pak si budeme povídat o tom, jaké mám plány.“

Chvíli jsme obě mlčely a pak začala.

„Jeho chalupu znáš z fotek. Je to jeho skvost. Jeho život. Já chalupaření vždycky nenáviděla, ale celý život jsem tam jezdila. Zvykla jsem si. Poslední rok mluvil o tom, že ji prodá. Že už spoustu věcí není schopný dělat sám. Zajásala jsem, ale podle svého zvyku hodné blbky, jsem mu to rozmlouvala. Ale on že ne, že chalupu prodá a koupí něco malého. Kupci se nám hlásili, sotva sousedům, chalupářům, řekl, že ji chce prodat. Z toho zájmu se sice tvářil nešťastně, ale trval na svém. Prodá.

A tak jednou, když seděl u svého rybníčku a pozoroval svoje rybičky, jsem si k němu sedla a po svém zvyku hodné blbky, jsem mu řekla, aby chalupu neprodával, i když jsem strašně toužila po tom, aby ji prodal. Řekla jsem mu, že je tady zvyklý. Že si bude těžko zvykat na něco jiného a stejně pořád bude vzpomínat na tuhle chalupu. Že máme kolem dobré sousedy, kteří mu pomůžou, když bude potřebovat. A pak jsem řekla, až jeden z nás odejde, tak ji pak prodáš buď ty nebo já.

A On se celý rozzářil, podíval se skrz mě a řekl: Já. Já ji pak prodám.“

Autor: Irena Fuchsová | sobota 22.4.2017 21:58 | karma článku: 27.23 | přečteno: 1236x

Další články blogera

Irena Fuchsová

Jak ruský tank nepřejel sovětskou vlajku

V květnu 1968 jsem nastoupila do kolínského divadla jako uklízečka a uvaděčka, abych si dva roky počkala, až půjde nápověda do důchodu. V srpnu 1968 mi bylo osmnáct let.

20.8.2017 v 21:22 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 337 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak chce Sabina Remundová napravovat školství

Upoutávka k rozhovoru s ní, v pátečním magazínu RODINA DNES, přesně zněla takto: Co se jí nelíbí na školství a jak to chce napravit.

12.8.2017 v 16:49 | Karma článku: 37.60 | Přečteno: 6635 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nálada pod psa

Když potřebujete uklidit šuplíky, většinou nevysypete jejich obsah do pytle a nevyhodíte ho do popelnice. Probíráte papír po papíru, třídíte staré propisovací tužky, pročítáte staré novinové výstřižky atd. A tak jsem našla příběh.

5.8.2017 v 22:16 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 1303 | Diskuse

Irena Fuchsová

Dvouleté děti do školky nepatří

Říká Marek Herman, který působí na Palackého univerzitě v Olomouci. "Pokud dají rodiče dítě do školky dřív, hrozí, že bude mít celoživotní následky," varuje Herman v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

3.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 4140 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Krize by nám šly...

Dunkerk je skvělý film o beznadějné situaci, o tom, co všechno lidé dokáží vydržet a překonat, co jsou ochotni udělat pro jiné. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak bychom to asi zvládli my, jací vlastně jsme?

21.8.2017 v 0:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Pavel Strunz

Strážci ideologické čistoty

Zpráva z budoucího tisku: Poté, co pražská městská rada rozhodla odstranit jízdní sochu Jana Žižky z Trocnova z vrchu Vítkov, se u ní den před plánovaným odstraněním na protest sešli nacionalisté, komunisté a jiní extremisté.

20.8.2017 v 23:59 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 93 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 187 |

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 366 | Diskuse

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 576 | Diskuse
VIP
Počet článků 480 Celková karma 27.90 Průměrná čtenost 2398

Sedmašedesátiletá stařenka, kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih, z nichž jednatřicátá je pro děti i dospělé a ve třiatřicaté, která se jmenuje HOVORY, odpovídá společně s Josefem Banášem na zvídavé otázky svého nakladatele: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice - nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka (VLASTA, ONA DNES, RODINNÉ LISTY), dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská zastupitelka (druhé volební období) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/).   Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.