Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Byl jste už, pane Hrebenari, zamilovaný či milovaný?

6. 07. 2011 2:43:00
http://hrebenar.blog.idnes.cz/ = Systém posuzování invalidity je namířený proti zdravotně postiženým, Poskytování sociálních dávek není charitou, Drábek zřídí speciální kontrolní komisi "uzdravující" postižené, Sociální karta zavádí fašizující prvky ve společnosti, My jsme těmi nepřáteli národa, jsme totiž zdravotně postižení...

... To je jenom několik titulků, kterými uvádí své blogy pan Jiří Hrebenar. Všimla jsem si včera jeho blogu o tom, že systém posuzování invalidity je namířený proti zdravotně postiženým. A na chvíli mi nebylo příjemně. Ano, pokaždé když zavadím o toto jméno, mi není příjemně. Možná proto, že nemám ráda negativní lidi. Možná proto, že i já jsem postižená. Dětskou obrnu - polio, jsem dostala v roce 1954, kdy se proti ní ještě neočkovalo.

http://www.polio.cz/

Znám mnoho postižených, mladých, starších, starých, kteří pořád tak neútočí, jako pan Hrebenar. Žijí stejné životy jako nepostižení. Nebo se o to alespoň pokouší. Ze všech sil. Jsou pozitivní. I když jsou na tom i hůř než náš kolega, postižený bloger.

Napadlo mě dnes po půlnoci, jestli byl tento mladý muž už někdy zamilovaný. A pokud nebyl zamilovaný, jestli byl už někdy milovaný. Ptejte se mě, proč mě to napadlo, řeknu nevím, ale hned si uvědomím, že to není pravda.

Vím, proč. Vím to až moc dobře.

Jednak mi v pátek, 1. července 2011, poslala sms Sašenka. Ptala se mě, kdy přijedu letos do lázní. Že už tam s maminkou je. Příběh Sašenky, který vyšel v roce 2009 v ONA DNES, si můžete přečíst tady:

http://www.kdyz.cz/skandal/jak-bych-te-sasence-jenom-pomohla

Jsou tam i její webové stránky. Sašenka je anděl.

Druhý anděl se mi ozval v sobotu, 2. července 2011. Mirunka, o které jsem nevěděla osm let.

Poznala jsem ji v roce 1995 v klimkovických lázních. Kdyby dělala hlasatelku, celý národ by se denně tlačil u obrazovek, aby z ní vysál pozitivní energii, úsměv, teplo. Nádherná, třiadvacetiletá dívka, s vlasy kolem hlavy jako svatozář. Dokonalá tvář, laskavé, chápavé oči. Smysl pro humor. Žena, kvůli které se muži vyzývají na souboj. Žena, pro kterou se umírá.

http://www.kdyz.cz/fotka.php?soubor=/gal/lazne-4.jpg&popisek=Mirunka - sluníčko. (foto Irena Fuchsová)

No, ano, chybička se do této dokonalosti vloudila. Nemoc, kterou Mirunka dostala ve svých pěti letech, je tak výjimečná, že nemá ani cenu ji popisovat. Pojišťovny ji ani nemají v tabulkách. Lidí se stejnou nemocí je na světě pět. Nebo čtyři?

Mirunce se z jistého důvodu v pěti letech zpomalil růst dolních končetin. Přestala chodit a musela na vozejk. Nahoře rostla dívka, dole zůstávalo dítě. A tak to prostě už zůstalo. Ta půvabná mladá žena, kterou jsem poznala v roce 1995, měla nohy desetiletého dítěte.

Od roku 1995 jsme o sobě věděly.

Vdala se. A rozvedla. Rozvedla se, i když byl její manžel zdravý a mohl být pro ni oporou. Ale on ji začal psychicky týrat. Urážet. Ponižovat. Mirunka byla totiž sebevědomá, krásná, mladá žena a nemínila se změnit, i když byla na vozíku a její manžel byl zdravý.

On se ale uměl přetvařovat. Před lidmi se k ní choval ohleduplně. S láskou. Když si začala opatrně stěžovat, hodně lidí si říkalo, co by chtěla? Je na vozejku. Ať je ráda, že se vůbec vdala. Nikdo nevěděl, co se děje, když jsou sami. On byl ďábel v přetvářce. Patřila jsem k několika lidem, kteří jí věřili.

Bylo to těžké, ale Mirunka v sobě měla sílu lva. Jak říkám, rozvedla se. Přečtěte si její příběh, ze kterého jsem udělala povídku, tady:

http://www.kdyz.cz/skandal/babicka-a-vajicka

Rozvedla se a v roce 2003 se vdala podruhé. Ještě jsem jim k svatbě posílala moji knihu, Když se žena topí, která mi právě vyšla a kde je Mirunka na ilustraci, a pak jsem už o ní nevěděla nic. Až do soboty, 2. července 2011, kdy mi od ní přišel e-mail. A fotografie.

Na jedné byl její manžel a jejich dva synové...

... Už skoro tři roky bydlíme s Mirkem a klukama v jižních Čechách, kde jsme si postavili domeček. Mirek odtud pochází, žije zde i jeho maminka a brácha s rodinou. Kluci rostou jako z vody. Bédíkovi bylo šest a po prázdninách půjde do školy. Je to nadaný kluk, v necelých čtyřech letech se sám naučil číst, má obdivuhodné znalosti z dějepisu, zeměpisu, baví ho vesmír... Mireček je pohodář. Tomu budou v září čtyři roky, chodí do školky a je to moje sluníčko. Mirek učí na základní škole, já pracuju doma na počítači, pomáhám Béďovi s věcmi do školy, což mi zabere skoro nejvíc času, a samozřejmě pečuju o rodinu a domácnost. Máme krásný dům s velkou zahradou. Žijeme si vcelku klidným, spokojeným životem...

Hodně štěstí, holky. Sašenko i Mirunko.

I vám hodně štěstí, pane Hrebenari.

Autor: Irena Fuchsová | středa 6.7.2011 2:43 | karma článku: 31.79 | přečteno: 3426x

Další články blogera

Irena Fuchsová

Repeťák

Žena pracuje bez zbytečných kudrlinek, protože ví, čím dřív udělá to, co udělat chce, tím dřív se dopracuje k vytoužené chvíli, kterou bude mít jenom pro sebe, a kterou si po letech praxe dokáže bravurně uchránit a do mrtě užít.

28.11.2022 v 23:04 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 567 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nech to na mně!

Řekněte mi, kdy vám naposledy někdo řekl, nech to na mně? Vzpomenete si? Já ne. A přitom je to tak normální! Obyčejné! Starostí zbavující! Osvobozující! Nech to na mně!

16.11.2022 v 13:23 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 497 | Diskuse

Irena Fuchsová

Mě se nikdo neptal

Také vás překvapí, když si v novinách přečtete výsledky statistického průzkumu, a zjistíte, že většina dotazovaných má úplně jiný názor než vy a vaše okolí?

13.11.2022 v 23:15 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Irena Fuchsová

Prolhaná Michaela

Lhala mi několik dnů za sebou a dokonce se mi hned po první lži představila a poslala mi i svůj e-mail. Říkala jsem si, co ta holka, proboha, čeká?! Že se s ní budu bavit, když od našeho prvního kontaktu neustále lže?!

23.10.2022 v 22:00 | Karma článku: 40.85 | Přečteno: 8538 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Prvouka vědomého člověka, založená na křesťanských kořenech (1)

Jedni jdou, druzí jsou a přesto jedno mají společné, věří sobě jako jemu. Nebude člověka, který neuvěří, nakonec a po všem, čím si projde.

2.12.2022 v 7:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jiří Herblich

Co probudí lid ze zimního spánku, který je spánkem jejich ducha?

Toto pojednání bude o člověku, který se oddal spánku, který bude spánkem těch co budí lid ze sna....

1.12.2022 v 15:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Ladislav Jakl

Sváteční sezóna?

Schodek letošního rozpočtového roku vylezl už nad 337 miliard korun a ani k tomu nebylo zapotřebí karanténních ztřeštěností jako loni a předloni. Stačí k tomu vládní politika rozpočtové nezodpovědnosti.

1.12.2022 v 15:12 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 740 | Diskuse

Jan Řeháček

Heiligenstadtská závěť (Beethoven)

Jedním ze znaků silných osobností je, že osobní krize, které jsou součástí života každého z nás je nezlomí, ale posílí. Pro umělce to platí dvojnásob a Ludwig van Beethoven v tomto ohledu nebyl výjimkou. Jeho dílo je toho důkazem.

1.12.2022 v 9:09 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 190 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Musíme všichni lyžovat? Příspěvek na lyžařské kurzy 7000?

To nebylo ani za socialismu. Ministr zdravotnictví údajně pravicové TOP 09 to chce změnit. Všechny děti musí zdarma týden lyžovat. Pochopitelně i ty, které nikdy na lyžích nestály a týden lyžovaní bude jejich prvním a posledním.

1.12.2022 v 8:12 | Karma článku: 43.78 | Přečteno: 5640 | Diskuse
VIP
Počet článků 708 Celková karma 27.15 Průměrná čtenost 2374

Stařenka (1950), kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice - nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka, dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská ex-zastupitelka (2010 - 2022) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/). V anketě Bloger roku 2019 získala Cenu redakce. Fotografie je od Kamila Fuchse.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...