Irena Fuchsová

Jak chce Sabina Remundová napravovat školství

12. 08. 2017 16:49:13
Upoutávka k rozhovoru s ní, v pátečním magazínu RODINA DNES, přesně zněla takto: Co se jí nelíbí na školství a jak to chce napravit.

Že by chtěla na podzim kandidovat, napadlo mě, ale tomu jsem nevěřila. Je vytížená herečka, má dvě -náctileté děti a manžela, divadelního a filmového architekta, který je, jak Sabina v rozhovoru říká:

... v práci pořád. "Ať je pátek nebo svátek."

Rozhovor jsem si přečetla ráda, protože Sabina si v rozhovorech na nic nehraje, navíc znám osobně jejího manžela, Adama Pitru, který pravidelně hostuje v Činoherním klubu - a po přečtení jsem zjistila, že jsem měla pravdu.

Nejednalo se o její kandidaturu za účelem náprav ve školství. Jednalo se vlastně o dva dopisy. Jeden si už pan učitel přečetl a druhý bude možná napsán. Takže titulek, jako ostatně mnoho jiných, silně zavádějící.

Na otázku redaktorky: Podle vás se ve škole čtou nezáživné knihy?, Sabina odpověděla (cituji):

"Zrovna před prázdninami jsem psala panu češtináři. Děti čtou Alenku v říši divů. Slabšího čtenáře taková literatura odradí. Spousta absurdních výjevů, složitostí, pozornost se ztrácí a dítě není vtažené do děje. Humor a kratší formy, to je cesta, jak je vrátit ke čtení..."

A co na vaše nápady pan učitel, zeptala se redaktorka a Sabina odpověděla:

"Tak nějak vstřícně odpověděl. Uvidíme."

Takže to je první "náprava školství".

Ke konci rozhovoru se mluví o kilech navíc, o sladkostech atd., a předposlední otázka redaktorky zní:

Neměly by se děti ve škole učit dietetiku nebo zásady zdravého stravování?

A Sabina odpovídá (cituji):

"Měly. Protože s nadváhou bude bojovat víc a víc lidí, nejen kvůli dostupnosti potravin. Školní vaření, když už ten předmět stále je, by mělo jít cestou osvěty. Řízek, smažák, bramborák, to je všechno sice moc dobrý, ale není to beztrestná záležitost."

A tady je poslední otázka redaktorky:

Vidím to na další dopis paní učitelce. Napíšete?

A odpověď Sabiny?

"Asi jo."

A to je druhá "náprava školství" Sabiny Remundové.

Redaktorka rozhovor nazvala, Bojovnice, ale v rozhovoru jsem na nic "bojovného" nepřišla. To, co trápí Sabinu na školství, trápí každého rodiče, kterému není lhostejné, kdo a jak vzdělává jeho dítě, a její názory, díky dvěma školákům, které má doma, jsou doslova "protažené praxí". (Cituji):

"Nikdo a nic není ideální a vždycky a pro všechny bude škola kompromisem. Jde o to, nalézt prostředí a systém, který je vašemu smýšlení blízký."

P.S. Děkuju Sabině Remundové za moudré odpovědi a paní redaktorce doporučuju, ať přestane číst BLESK! ;-)

Zvyšte článku karmu!
Autor: Irena Fuchsová | | karma: 37.93 | přečteno: 6898 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 16 příspěvků.
Poslední z 15. 8. 2017, 18:01

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz