Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Ta esemeska mi přišla z daleké ciziny...

10. 06. 2021 0:22:59
"Libuška Šafránková zemřela. Víš? Rakovina plic..." Nevěděla jsem. Vzpomínky kolem mě začaly létat, barevné a živé. Libuška byla totiž u mého příchodu do Činoherního klubu. 3.5.1994 jsme spolu začaly zkoušet.

Hra se jmenovala, "S vyloučením veřejnosti": https://cinoherniklub.cz/ck/jean-paul-sartre-s-vyloucenim-verejnosti/ A potom ještě v Činoherním klubu hrála dohazovačku Teklu v "Ženitbě": https://cinoherniklub.cz/ck/nikolaj-vasiljevic-gogol-zenitba/

Tohle jsem napsala jenom proto, že odpoledne říkali v televizi, že Libuše Šafránková byla v Činoherním klubu, potom odešla na dva roky do Národního divadla, ze kterého v roce 1994 odešla a pak už divadlo nehrála. Jak vidíte, není to pravda.

Vzpomínky na ni kolem mě furt létají, barevné a živé. Podělím se, ano?

2. května 1994 jsem se přišla do Činoheráku představit, a druhý den jsem z Kolína přijela na první zkoušku.

Jedna parta s režisérem Jiřím Menzelem zkoušela Figarovu svatbu a druhá parta s ředitelem a režisérem Vladimírem Strniskem, zkoušela "S vyloučením veřejnosti". Činoherák měl jenom jednu nápovědu, tak potřeboval ještě jednu na výpomoc a tou jsem se stala já.

Sešly jsme se před zkouškou v dámské šatně, Dana Syslová, Libuška, asistentka režie Kateřina a já. Představily jsme se, povídaly si a pak tam přišel Jiří Menzel a obejmul se s Libuškou.

"Tak ses konečně vrátila z Národního? To byl taky nápad! Ty s tím svým hláskem jít do takový ratejny! Tos nemohla utáhnout!"

Libuška udělala několik gest, která doprovodila úsměvem. Promluvila znakovou řečí, a já rozuměla každému slovu.

"A ty myslíš, že to nevím? Proč mi to vlastně říkáš, Jirko? Jsem zpátky? Jsem!"

Zkoušky byly velmi erotické. Otevřeně jsme při nich mluvili o vztazích, o sexu, o mužích a ženách. Koncem června byla předpremiéra a pak začala dovolená, a mně se tak strašně stýskalo po otevřenosti, kterou jsem zažila poprvé v životě, že jsem napsala erotickou povídku a poslala ji do Nei-Reportu a tím začala moje víc jak desetiletá spolupráce s ním.

"Napiš mi scénář," řekla mi jednou Libuška. "Chtěla bych hrát nevěstu! Chtěla bych se vdávat!"

Místo scénáře jsem jí dala přečíst povídku, se kterou jsem v roce 1995 vyhrála na Šrámkově Sobotce. Jmenovala se, Rozloučení. Druhý den, když jsem přišla domů, našla jsem na záznamníku Libušku.

"Ireno, jestli seš doma, zvedni to! Zvedni to, prosím tě! Jsem doma, peru, sedím na pračce, čtu tvoji povídku a brečím! Je mi jako králíkovi, kterýho vzali po hlavě! Zavolej mi!"

Zavolala jsem. Povídka se jí líbila. Chtěla tu čtyřicetiletou ženu hrát.

"Pustila bych dokonce filmaře i na zahradu k mámě! Má tam přesně takové růže, do které se zaboří ruce do krve! Napiš scénář nebo sežeň nějakého scénáristu!"

Nepokoušela jsem se někoho hledat. Byla jsem štěstím rozklepaná z toho, co mi řekla! Stačilo mi to!

Pak jsme začali zkoušet Ženitbu. Přišla premiéra, ukázalo se, že představení je divácké, bylo vyprodáno, lidé se bavili a Libuška byla úžasná. Ještě dneska slyším její intonace, vidím její úsměv, její pohledy...

Jednou jsme se hrou, "S vyloučením veřejnosti", jeli na zájezd. Jezdila jsem na zájezdy jako inspicientka, na začátku jsem všechny tři herce nahnala na jeviště a byli tam až do konce - žádnou práci jsem neměla.

Přišla jsem tehdy před představením do šatny, kde seděla Libuška u svého stolku, před sebou rozevřený REFLEX, koukala na sebe do zrcadla a po tvářích jí tekly slzy. Podívala se na mě a prstem začala ťukat do stránky časopisu.

"Tohle nemám zapotřebí! Tohle já nemám zapotřebí! Jdu od divadla. Už hrát nebudu!"

Byla to kritika, která se týkala naší "Ženitby". Libušky se nejvíc dotkla věta:

"Kdo chcete vidět "Ženitbu", jděte do Národního dvadla. Kdo chcete vidět Kufr, jděte do Činoherního klubu."

Brzy potom začala mít Libuška problémy s kolenem, "S vyloučením veřejnosti" se přestalo hrát a do "Ženitby" přišla Simona Stašová, a roli Tekly po Libušce přebrala.

A tak Libuška Šafránková odešla od divadla.

A včera odešla od všech a od všeho.

Upřímnou soustrast rodině.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Fuchsová | čtvrtek 10.6.2021 0:22 | karma článku: 34.33 | přečteno: 1814x

Další články blogera

Irena Fuchsová

A co by sis dal? Co tam máš.

Něco bych si dal, ozve se pravidelně pan Fuchs hodinu po večeři, kdy končím poslední kolečko večerních prací a chystám se zmizet ve svém pokoji.

27.5.2023 v 0:13 | Karma článku: 26.82 | Přečteno: 632 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor?!

Protože je jdu koupit, když je potřebuju a to je mi fakt jedno, kolik stojí! - A kolik stojí máslo, co kupuješ? - Nevím. Je české, dobré a má 82% tuku.- Jarda koupil pět másel, jedno za třicet korun. - Tak to mu přeju dobrou chuť!

19.5.2023 v 21:31 | Karma článku: 28.11 | Přečteno: 978 | Diskuse

Irena Fuchsová

Proč na mě ta baba čumí?!

Jako by nestačilo, že jsme ráno zaspali a ve spěchu se oblékli tak, že jsme z toho celý den byli nesví, vona se teď i ta baba z vedlejšího baráku musí zastavit, otočit se a čumět a čumět, dokud ji nepřejdeme. Zkazí nám celý večer!

28.4.2023 v 21:22 | Karma článku: 34.43 | Přečteno: 2229 | Diskuse

Irena Fuchsová

Menstruační vložky jako velikonoční předkrm

Nevím, jak to bylo v dětství u vás, když se obědvalo. Jsem ročník 1950 a odmalička jsme my, děti, věděly, že se u jídla nemluví například o tom, že jsme byly kakat a dospělí nemluví například o tom, že včera zvraceli.

9.4.2023 v 22:13 | Karma článku: 32.35 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Emrich Sonnek

Spěchej pomalu

Podnikatel vytahuje stravenky. Má jich pěkný balík. Pokladní každou z nich pečlivě zkontroluje a označí. Nepočítám, kolik jich je. Vleklé čekání si krátím pozorováním onoho zákazníka.

1.6.2023 v 18:36 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jan Ziegler

Drtivá porážka Zemana a Babiše v Hospodářské komoře

Prezidentem Hospodářské komory zvolili delegáti jejího sněmu Zdeňka Zajíčka, který byl dosud viceprezidentem této instituce. To je dobrá zpráva, rozhodně lepší než kdyby zvítězil jeho protikandidát Martin Pecina.

1.6.2023 v 15:43 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Pražák

Dusno v tramvaji

Tramvaj číslo devět byla toho nezvykle parného květnového odpoledne zpola zaplněná, pár lidí stálo, ale při podrobnějším prozkoumání prostoru uvnitř vozu by se našlo ještě i několik sedaček volných.

1.6.2023 v 14:34 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 472 | Diskuse

Jan Ziegler

Mladé Ukrajinky: Za ruštinu nás nikdo nešikanoval

Brutální ruská agrese je vyhnala z rodné země. Nový domov dívky našly na jihu Čech. Jsou u nás spokojené, na Ukrajinu se vracet nechtějí, po kamarádech se jim však stýská. Ukrajinci podle nich sami zavrhují vše ruské.

1.6.2023 v 12:04 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 535 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXIII. (o dětičkách, kočičkách a dědcích)

Dneska slavím, v tom jsem pilný, jsemť způsobně svátkomilný. Když už mají svátek děti, snad můžou slavit i kmeti – obzvláště my infantilní?

1.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 24.82 | Přečteno: 757 | Diskuse
VIP
Počet článků 722 Celková karma 27.84 Průměrná čtenost 2358

Stařenka (1950), kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice: nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka: ONA DNES, VLASTA, PŘEKVAPENÍ, dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská ex-zastupitelka (2010 - 2022) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/). V anketě Bloger roku 2019 získala Cenu redakce. Fotografie je od Kamila Fuchse.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....