Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Ta esemeska mi přišla z daleké ciziny...

10. 06. 2021 0:22:59
"Libuška Šafránková zemřela. Víš? Rakovina plic..." Nevěděla jsem. Vzpomínky kolem mě začaly létat, barevné a živé. Libuška byla totiž u mého příchodu do Činoherního klubu. 3.5.1994 jsme spolu začaly zkoušet.

Hra se jmenovala, "S vyloučením veřejnosti": https://cinoherniklub.cz/ck/jean-paul-sartre-s-vyloucenim-verejnosti/ A potom ještě v Činoherním klubu hrála dohazovačku Teklu v "Ženitbě": https://cinoherniklub.cz/ck/nikolaj-vasiljevic-gogol-zenitba/

Tohle jsem napsala jenom proto, že odpoledne říkali v televizi, že Libuše Šafránková byla v Činoherním klubu, potom odešla na dva roky do Národního divadla, ze kterého v roce 1994 odešla a pak už divadlo nehrála. Jak vidíte, není to pravda.

Vzpomínky na ni kolem mě furt létají, barevné a živé. Podělím se, ano?

2. května 1994 jsem se přišla do Činoheráku představit, a druhý den jsem z Kolína přijela na první zkoušku.

Jedna parta s režisérem Jiřím Menzelem zkoušela Figarovu svatbu a druhá parta s ředitelem a režisérem Vladimírem Strniskem, zkoušela "S vyloučením veřejnosti". Činoherák měl jenom jednu nápovědu, tak potřeboval ještě jednu na výpomoc a tou jsem se stala já.

Sešly jsme se před zkouškou v dámské šatně, Dana Syslová, Libuška, asistentka režie Kateřina a já. Představily jsme se, povídaly si a pak tam přišel Jiří Menzel a obejmul se s Libuškou.

"Tak ses konečně vrátila z Národního? To byl taky nápad! Ty s tím svým hláskem jít do takový ratejny! Tos nemohla utáhnout!"

Libuška udělala několik gest, která doprovodila úsměvem. Promluvila znakovou řečí, a já rozuměla každému slovu.

"A ty myslíš, že to nevím? Proč mi to vlastně říkáš, Jirko? Jsem zpátky? Jsem!"

Zkoušky byly velmi erotické. Otevřeně jsme při nich mluvili o vztazích, o sexu, o mužích a ženách. Koncem června byla předpremiéra a pak začala dovolená, a mně se tak strašně stýskalo po otevřenosti, kterou jsem zažila poprvé v životě, že jsem napsala erotickou povídku a poslala ji do Nei-Reportu a tím začala moje víc jak desetiletá spolupráce s ním.

"Napiš mi scénář," řekla mi jednou Libuška. "Chtěla bych hrát nevěstu! Chtěla bych se vdávat!"

Místo scénáře jsem jí dala přečíst povídku, se kterou jsem v roce 1995 vyhrála na Šrámkově Sobotce. Jmenovala se, Rozloučení. Druhý den, když jsem přišla domů, našla jsem na záznamníku Libušku.

"Ireno, jestli seš doma, zvedni to! Zvedni to, prosím tě! Jsem doma, peru, sedím na pračce, čtu tvoji povídku a brečím! Je mi jako králíkovi, kterýho vzali po hlavě! Zavolej mi!"

Zavolala jsem. Povídka se jí líbila. Chtěla tu čtyřicetiletou ženu hrát.

"Pustila bych dokonce filmaře i na zahradu k mámě! Má tam přesně takové růže, do které se zaboří ruce do krve! Napiš scénář nebo sežeň nějakého scénáristu!"

Nepokoušela jsem se někoho hledat. Byla jsem štěstím rozklepaná z toho, co mi řekla! Stačilo mi to!

Pak jsme začali zkoušet Ženitbu. Přišla premiéra, ukázalo se, že představení je divácké, bylo vyprodáno, lidé se bavili a Libuška byla úžasná. Ještě dneska slyším její intonace, vidím její úsměv, její pohledy...

Jednou jsme se hrou, "S vyloučením veřejnosti", jeli na zájezd. Jezdila jsem na zájezdy jako inspicientka, na začátku jsem všechny tři herce nahnala na jeviště a byli tam až do konce - žádnou práci jsem neměla.

Přišla jsem tehdy před představením do šatny, kde seděla Libuška u svého stolku, před sebou rozevřený REFLEX, koukala na sebe do zrcadla a po tvářích jí tekly slzy. Podívala se na mě a prstem začala ťukat do stránky časopisu.

"Tohle nemám zapotřebí! Tohle já nemám zapotřebí! Jdu od divadla. Už hrát nebudu!"

Byla to kritika, která se týkala naší "Ženitby". Libušky se nejvíc dotkla věta:

"Kdo chcete vidět "Ženitbu", jděte do Národního dvadla. Kdo chcete vidět Kufr, jděte do Činoherního klubu."

Brzy potom začala mít Libuška problémy s kolenem, "S vyloučením veřejnosti" se přestalo hrát a do "Ženitby" přišla Simona Stašová, a roli Tekly po Libušce přebrala.

A tak Libuška Šafránková odešla od divadla.

A včera odešla od všech a od všeho.

Upřímnou soustrast rodině.

Autor: Irena Fuchsová | čtvrtek 10.6.2021 0:22 | karma článku: 34.33 | přečteno: 1808x

Další články blogera

Irena Fuchsová

Nechcete stárnout? Pracujte v divadle!

V divadle se nemluví o tom, co mě bolí, že mám závratě, že mi hučí v uších, co mi řekla doktorka, že špatně spím, jsem jak rozlámaný, buší mi srdce, je mi na omdlení, pletou se mi nohy, už nic nevydržím, je to prostě hrůza!

6.1.2023 v 12:51 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 485 | Diskuse

Irena Fuchsová

Předvánoční romance

Kdepak, na mě se romance nelepí nikdy, ani před Vánoci. Před rokem si mi 25.12. při venčení pejsků postěžovala paní, že by už konečně chtěla svého manžela poslat do..., ale nedokáže to. A letos, 23.12. jsem měla chuť udělat to já.

23.12.2022 v 23:11 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 561 | Diskuse

Irena Fuchsová

Tulení se

„Irenko, vy se ale umíte tulit,“ napsala mi na fcb kamarádka Lída, když tam uviděla moji fotku s kolegou z ČK, Vasilem Fridrichem. „V Činoheráku se k sobě tulíme všichni,“ odpověděla jsem jí. „V každém divadle se všichni tulí."

14.12.2022 v 21:41 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 474 | Diskuse

Irena Fuchsová

Oči sněhem zaváté

Občas se potkám s lidmi, kteří stále neodpustili svým rodičům. Mladí, starší, senioři. Říkám jim, křivdy z dětství neodpustíte nikdy, pokud je nepochopíte do pětatřiceti.

5.12.2022 v 23:34 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 171 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 292 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 330 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 2962 | Diskuse
VIP
Počet článků 712 Celková karma 23.16 Průměrná čtenost 2365

Stařenka (1950), kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice - nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka, dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská ex-zastupitelka (2010 - 2022) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/). V anketě Bloger roku 2019 získala Cenu redakce. Fotografie je od Kamila Fuchse.

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...