Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Co bude dnes k obědu?

30. 08. 2022 19:22:10
Začátkem sedmdesátých let mi bylo dvacet, byla jsem svobodná a na zájezdech s kolínským divadlem jsem si v hospodě dávala knedlíky s vajíčkem. „To je vidět, že nevaříš,“ smála se moje vdaná kolegyně Eva. „U nás jsou pořád!"

O deset let později k nám z Pardubic občas jezdili na nedělní oběd rodiče pana Fuchse. Tchán byl boží strávník! Každý oběd mi pochválil, přidával si a jedl s takovou chutí, že moje kuchařské sebevědomí v té době vyrostlo do nebes. A pak se mi jednou podařilo nedělní vepřové na smetaně přesolit...

Věděla jsem, že tchyně s tchánem jsou už na cestě z nádraží, byla neděle, všude zavřeno. Mimochodem, jak jsme to dřív zvládali? V pátek se zavřely obchody a do pondělí se nedalo koupit nikde nic. Přesolit omáčku dneska, skočím do vietnamské večerky naproti našemu domu, kde mají otevřeno denně, od rána do večera, koupím smetanu a jíšku v prášku a omáčku naředím a zahustím. Ale tehdy jsem z nedostatku času a možností, dala do omáčky lžíci cukru, trochu mléka a tchán nezklamal ani tentokrát...

Na tuhle přesolenou epizodu jsem si vzpomněla nedávno, když jsem ve vlaku poslouchala rozhovor dvou dívek, které si evidentně z vaření vrásky nedělaly.

„Pozvali jsme k nám s Tomášem jeho mámu s tátou. Na nedělní oběd. Hele, když na to půjdu v jedenáct, stačím to do dvanácti?“ Kamarádka se ušklíbla.

„Neblázni! Stačí v půl dvanáctý! My když si objednáváme jídlo v půl, máme ho doma maximálně do půl hodiny. Čerstvý. Voňavý. Teploučký.“

Nedávno mi mladá sousedka v parku, kde jsem venčila našeho jezevčíka, vyprávěla o svém pečení.

„Akorát mi těsto nahoře udělalo kopec, který se moc nepropekl, tak jsem ho odřízla! Pod ním to upečené bylo, nalila jsem na to polevu a měla jste vidět, paní Fuchsová! Po tý buchtě se ani nezaprášilo, jak rychle byla pryč.“

Poradila jsem jí, aby příště těsto ze středu pečící formy shrnula souměrně do všech stran ke kraji, aby „kopec“ neměl z čeho vyrůst.

„Ono se těsto sice bude vracet zpátky, ale stejně ho několikrát shrňte ke kraji. A kopec bude určitě menší, nebo vůbec žádný! Uvidíte.“

Dobře jsem věděla, o čem mluvím. Za časů staré dobré remosky se mi v ní kopec udělal každou chvíli, a poradila jsem si s ním úplně stejně jako mladá sousedka. Odřízla jsem ho. Až časem jsem se naučila, jak nedat kopci šanci vyrůst...

... Mimochodem, když mi tehdy kolegyně Eva řekla v hospodě, že je vidět, že nevařím, v duchu jsem se bránila! Ale vařím, vařím! Řekla bych to i nahlas, ale cpala jsem se těmi svými knedlíky s vajíčky, které jsem si mohla dát jenom v hospodě, protože knedlíky a vajíčka byste u mě nenašli.

Nicméně, jak už jsem zmínila, občas jsem se ke svému vařiči postavila. Moje první jídlo, na které jsem přišla sama, a které jsem si připravovala i několikrát v týdnu, bylo laciné, chutné, rychlé a hlavně praktické, protože mi na jeho uvaření stačil jeden hrnec!

Špagety, které byly stejně dobré v sedmdesátých letech, jako teď, jsem hodila do hrnce, a když se uvařily, slila jsem z nich vodu. Do horkých těstovin jsem vyklopila konzervu leča s moravskými klobáskami, která je stále stejně dobrá, jako byla tehdy, a měla jsem celý den co jíst! A neušpinila jsem si talíř, protože jsem špagety s lečem jedla bohémsky přímo z hrnce! A přitom jsem si samozřejmě četla, jak jsem byla zvyklá odmalička.

A jen tak mimochodem, tohle moje první jídlo, které jsem si vařila několikrát v týdnu, se stalo mojí celoživotní láskou! Když jsem doma sama, dělám si ho i teď a to je největší důkaz toho, že stará láska chutná furt stejně dobře!

Tenhle fejeton vyšel v magazínu OnaDnes, v pondělí, 29. 8. 2022.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Fuchsová | úterý 30.8.2022 19:22 | karma článku: 28.70 | přečteno: 1252x

Další články blogera

Irena Fuchsová

A co by sis dal? Co tam máš.

Něco bych si dal, ozve se pravidelně pan Fuchs hodinu po večeři, kdy končím poslední kolečko večerních prací a chystám se zmizet ve svém pokoji.

27.5.2023 v 0:13 | Karma článku: 26.82 | Přečteno: 632 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak to, že nevíš, kolik stojí kilo brambor?!

Protože je jdu koupit, když je potřebuju a to je mi fakt jedno, kolik stojí! - A kolik stojí máslo, co kupuješ? - Nevím. Je české, dobré a má 82% tuku.- Jarda koupil pět másel, jedno za třicet korun. - Tak to mu přeju dobrou chuť!

19.5.2023 v 21:31 | Karma článku: 28.11 | Přečteno: 978 | Diskuse

Irena Fuchsová

Proč na mě ta baba čumí?!

Jako by nestačilo, že jsme ráno zaspali a ve spěchu se oblékli tak, že jsme z toho celý den byli nesví, vona se teď i ta baba z vedlejšího baráku musí zastavit, otočit se a čumět a čumět, dokud ji nepřejdeme. Zkazí nám celý večer!

28.4.2023 v 21:22 | Karma článku: 34.43 | Přečteno: 2229 | Diskuse

Irena Fuchsová

Menstruační vložky jako velikonoční předkrm

Nevím, jak to bylo v dětství u vás, když se obědvalo. Jsem ročník 1950 a odmalička jsme my, děti, věděly, že se u jídla nemluví například o tom, že jsme byly kakat a dospělí nemluví například o tom, že včera zvraceli.

9.4.2023 v 22:13 | Karma článku: 32.35 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Emrich Sonnek

Spěchej pomalu

Podnikatel vytahuje stravenky. Má jich pěkný balík. Pokladní každou z nich pečlivě zkontroluje a označí. Nepočítám, kolik jich je. Vleklé čekání si krátím pozorováním onoho zákazníka.

1.6.2023 v 18:36 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jan Ziegler

Drtivá porážka Zemana a Babiše v Hospodářské komoře

Prezidentem Hospodářské komory zvolili delegáti jejího sněmu Zdeňka Zajíčka, který byl dosud viceprezidentem této instituce. To je dobrá zpráva, rozhodně lepší než kdyby zvítězil jeho protikandidát Martin Pecina.

1.6.2023 v 15:43 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Pražák

Dusno v tramvaji

Tramvaj číslo devět byla toho nezvykle parného květnového odpoledne zpola zaplněná, pár lidí stálo, ale při podrobnějším prozkoumání prostoru uvnitř vozu by se našlo ještě i několik sedaček volných.

1.6.2023 v 14:34 | Karma článku: 24.10 | Přečteno: 472 | Diskuse

Jan Ziegler

Mladé Ukrajinky: Za ruštinu nás nikdo nešikanoval

Brutální ruská agrese je vyhnala z rodné země. Nový domov dívky našly na jihu Čech. Jsou u nás spokojené, na Ukrajinu se vracet nechtějí, po kamarádech se jim však stýská. Ukrajinci podle nich sami zavrhují vše ruské.

1.6.2023 v 12:04 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 535 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXIII. (o dětičkách, kočičkách a dědcích)

Dneska slavím, v tom jsem pilný, jsemť způsobně svátkomilný. Když už mají svátek děti, snad můžou slavit i kmeti – obzvláště my infantilní?

1.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 24.82 | Přečteno: 757 | Diskuse
VIP
Počet článků 722 Celková karma 27.84 Průměrná čtenost 2358

Stařenka (1950), kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice: nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka: ONA DNES, VLASTA, PŘEKVAPENÍ, dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská ex-zastupitelka (2010 - 2022) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/). V anketě Bloger roku 2019 získala Cenu redakce. Fotografie je od Kamila Fuchse.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....