Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Oči sněhem zaváté

5. 12. 2022 23:34:30
Občas se potkám s lidmi, kteří stále neodpustili svým rodičům. Mladí, starší, senioři. Říkám jim, křivdy z dětství neodpustíte nikdy, pokud je nepochopíte do pětatřiceti.

Začátkem padesátých let bylo v Kolíně hodně sněhu. Táta vzal sáňky, dopředu posadil o dva roky staršího brášku a mě, dvouletou, posadil za něj. Drž se, Mášenko, řekl a sáňky se rozjely. Netrvalo dlouho, spadla jsem a zůstala sedět v závěji.

Oči jsem měla sněhem zaváté, táta s bráškou jel dál, už skoro nebyl vidět, ale já věděla, že se pro mě vrátí, stejně jako jsem odmalička věděla, že babička s maminkou rozmazlují mého o dva roky staršího brášku, protože se narodil krátce po smrti dědečka, a tyhle dvě ho braly jako někoho, koho jim děda poslal za sebe.

Táta viděl, že je Kája v rodině božstvo, a když byl doma, stala jsem se jeho preferovanou Mášenkou, a já litovala, že je doma málo, protože po práci šel většinou do hospody, což jsem už jako dítě chápala. Co by ho čekalo, kdyby přišel domů? Kuchyň plná ženských. Kolem stolu, kde měl v rohu své místo, seděla maminka, babička, její sestra Babeta a občas i naše sousedka. Také by se mi domů nechtělo.

„Společenský život“ nám zajišťovala maminka s babičkou. Návštěvy mnoha příbuzných, rozesetých po Kolíně, cesty na hřbitov nejenom za dědou, procházky do lesa, do parku a v létě jsme se skoro každý den chodili koupat.

Jednou jsem tátu přemluvila, aby se s námi šel také vykoupat. Šel. Poprvé a naposledy. Stál na břehu, hubený, neopálený, v trenýrkách, skočil z prkna, zaplaval si, pak se oblékl a odešel jako skoro každý den do hospody, odkud se vracel v noci a chtěl si s někým povídat.

Dost často jsme se proto moc nevyspali, protože když táta zjistil, že si s ním nikdo povídat nechce, lehl si, povídal si do tmy a kouřil. Všichni jsme tehdy spali ve velkém pokoji, tak jsem ze své postele sledovala jeho postel s hořící cigaretou, která se ve tmě pohybovala sem a tam a bála jsem se, že uhoří.

Když se v sedmapadesátém roce narodil můj druhý bráška, a táta přišel v noci domů, maminka mě vzbudila, já si vzala její černý župan, v kuchyni jsem tátu odchytila a pak jsme spolu seděli u stolu, dvě, tři hodiny a táta povídal a povídal a já byla hrdá na to, že mi říká všechno a nemá přede mnou žádné tajemství.

Kromě těchto nočních dýchánků jsme spolu také četli. Když mi bylo šest, maminka ho přihlásila v knihovně, která byla v naší ulici, pak mi dala jeho legitimaci a řekla, budeš chodit do knihovny tátovi půjčovat knihy.

Chodila jsem tam ráda a četla je s ním. Jednou, dvakrát se mi stalo, že jsem nám stejnou knihu půjčila podruhé a táta mi řekl, Mášenko, tuhle jsme už četli.

Knihy jsem mu chodila půjčovat až do roku 1982, kdy zemřel. Za rok se mi narodila dcera a díky ní jsem tátu pochopila, nadechla se a pak jsem poprvé v životě komusi mezi řečí řekla, že můj táta byl alkoholik. Bylo to pro mě očistně osvobozující.

Před deseti lety mi poštár přinesl pozvánku do slovenské Pošty pre teba. Zavolala jsem to své devadesátileté mamince a ta lakonicky konstatovala, pozval si tě bratr nebo sestra. Takhle jsem se na svá stará šedesátiletá kolena dozvěděla, že táta po válce pracoval jako řidič na statku v Napajedlích, měl pletky se statkářovou dcerou a ta otěhotněla. Táta si ji chtěl vzít, ale statkář mu hodil přes vrata kufr a poštval na něj psy. Táta se urazil, vrátil se do Kolína, za půl roku poznal maminku, tohle všechno jí řekl a pak už o tom nikdy nemluvili. Nikdy. Ani v sebevětší hádce, a že jich bylo, nepadlo mezi nimi o Napajedlích jediné slovo.

Tati a mami, škoda, že mi už nemůžete říct, jak vám bylo, když jsem odmalička tvrdila, že vím, že mám někde sestru a chtěla jsem, abyste mi řekli, kde...

Tento fejeton vyšel 5. 12. 2022 v Magazínu OnaDnes.

Autor: Irena Fuchsová | pondělí 5.12.2022 23:34 | karma článku: 25.86 | přečteno: 769x

Další články blogera

Irena Fuchsová

Kapely, zřizovatelé a povolovačky za totáče

V sobotu, v příloze Víkend MF DNES, vyšel rozhovor s Josefem Vlčkem, hudebním publicistou a rozhlas. dramaturgem, nazvaný Útok na rockery. Josef Vlček v něm rozebírá útok komunistického režimu proti rockové hudbě, před 40 lety.

28.3.2023 v 12:44 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 521 | Diskuse

Irena Fuchsová

Včera jsem zase chtěla být chlapem

Ano, zase, protože se mi pravidelně stává, že si přeju být chlapem v situaci, která je pokaždé stejná. Stanu se svědkem násilí, kterému musím bezmocně a zároveň se vztekem přihlížet a říkat si, proč, sakra, nejsem chlap?!

11.3.2023 v 22:24 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 3887 | Diskuse

Irena Fuchsová

30. Český lev, Chyby a Honza Dědek

Byl to příjemný sobotní lví večer. Hosté v hledišti možná dostali od režie pokyn, aby se tvářili radostně, což splnili, ale pokud žádný pokyn nedostali, jsem radostná já, že se Český lev konečně obešel bez znuděných tváří.

5.3.2023 v 18:58 | Karma článku: 28.26 | Přečteno: 864 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nejdřív psa - potom dítě

V poslední době se s tím setkávám často. Nejenom v rozhovorech s českými celebritami, ale i ve svém okolí nebo v okolí mých přátel a známých. Nevzpomínám si, že bych něco takového slyšela v mládí. My jsme prostě měli děti...

13.2.2023 v 22:37 | Karma článku: 41.02 | Přečteno: 4632 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Řeháček

Vítané rozšíření politiky genderové identity

Doposud se česká společnost v podpoře genderové identity ztrácela kdesi na chvostu Evropské Unie - stále uvězněna v binárním modelu předchozích století. Razantní počin Fialova kabinetu nás ale staví do pozice progresívního lídra.

1.4.2023 v 9:09 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 94 | Diskuse

Lumír Vitha

Opožděná odpověď paní Lhotské aneb Kudy, EU?

Dnes ráno jsem narazil na článek paní Lhotské, ve kterém představuje svou vizi budoucnosti EU jako společenství národních států propojených ekonomickou spoluprací na společných pravidlech, ale politicky zcela autonomních.

31.3.2023 v 19:12 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 306 | Diskuse

Karel Trčálek

Svobodu pro zlatého olympionika Davida Svobodu!

Tak jako byla komunistickému režimu nepohodlná Věra Čáslavská, tak je nynějšímu totalitnímu režimu nepohodlný zlatý olympionik D. Svoboda a to jen proto, že nahlas řekl, že Rusové nepatří do černých pytlů, ale na olympiádu!

31.3.2023 v 17:20 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 227 | Diskuse

Jitka Vidláková

Týrání zvířat a nelidskost úřadů.

Tento smutný příběh je důkazem toho, že v České republice nemají hospodářská zvířata patřičnou ochranu a pokud se dostanou do rukou špatného a nebo nemocného člověka, tak mají smůlu.

31.3.2023 v 15:18 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 196 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 437 | Diskuse
VIP
Počet článků 717 Celková karma 29.45 Průměrná čtenost 2364

Stařenka (1950), kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice: nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka: ONA DNES, VLASTA, PŘEKVAPENÍ, dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská ex-zastupitelka (2010 - 2022) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/). V anketě Bloger roku 2019 získala Cenu redakce. Fotografie je od Kamila Fuchse.

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...