Jak se mě můj starosta zastal

30. 08. 2018 19:16:26
Dojalo mě to. Náš starosta se mě včera zastal na facebooku. Na jaře mě přemlouval, abych za ně kandidovala. Já nechtěla a řekla jsem mu proč. Smál se. S tím si poradím, řekl. A poradil...

... napsala mi včera do mailu moje kamarádka Julie. Narodila se před šedesáti lety v malém severomoravském městě, kde žije celý život.

Poznaly jsme se v klimkovických lázních v roce 1995 a po několika větách bylo vymalováno. Už jsme se od sebe nehnuly. Julie jezdí do lázní každé dva roky s roztroušenou sklerózou a já každý rok s dětskou obrnou. Jeden rok jsme spolu měsíc v lázních a druhý rok za mnou přijede do lázní na návštěvu.

Během let jsme si o sobě řekly skoro všechno. Když jsem jí v létě 2010 řekla, že budu v Kolíně kandidovat do zastupitelstva za sdružení, které tam na jaře vzniklo, zarazila se.

"Ty se nebojíš? Jsi bývalá komunistka."

"Nebojím. Když za mnou přišel kamarád a nabídl mi to, odmítla jsem, že jsem bejvalá komouška. On řekl, že mě zná od osmnácti let a že mě doporučil na jejich schůzi a že proti mně nikdo nic nemá. Tak jsem kývla.

Pak jsem se sešla s jedním z toho nového sdružení, který se pak na podzim stal starostou, a řekla jsem mu totéž. Že jsem bejvalá komouška. Řekl, že s tím nemá problém. Asi hodinu jsme si povídali a za týden jsem přišla na jejich schůzi a byla jsem oficiálně všemi přijatá.

A po volbách jsem poprvé od roku 1989 zvedla hlavu. Naše sdružení vyhrálo. Mě lidé kroužkovali, takže jsem získala 2 639 hlasů, což bylo o 219 méně, než získal ten, který se stal starostou, a který se se mnou na jaře na hodinu sešel."

Julie chvíli mlčela a pak řekla něco, co jsem nevěděla.

"Já bych se bála. Jsem taky bejvalá komouška. Manželův bratr emigroval v roce 1980. Prodali jsme chalupu po mé babičce a dali mu všechny peníze, aby měl venku do začátku. Měli jsme dvouletého syna, tak jsme během několika let oba vstoupili do strany. Báli jsme se, aby kluk neměl problém kvůli strýci, kdyby chtěl jít na vysokou. Po listopadu jsme při první členské schůzi legitimaci vrátili. Ale já to mám od té doby v sobě jako cejch. Strašnou vinu, kterou musím odčinit. A tak jsem začala pomáhat lidem, když něco potřebovali na radnici. Když se někde dělo bezpráví. Matka pluku, jak mi říká můj syn, který se v devadesátých letech dostal na vysokou bez problémů. Naše rudé knížky už nepotřeboval."

Letos jsme se v lázních sešly. Píšeme si maily, tak jsem věděla, že ji na jaře starosta přemluvil, aby za ně kandidovala.

"Paní Mironová, když vás vidím, jak k nám zase přes náměstí míříte, vyhlašuju poplach," řekl jí jednou, když se potkali na chodbě radnice. "Pojďte za nás na podzim kandidovat! Chci podruhé obhájit starostování, abych dodělal, co jsem začal. Lidi vás znají! Vědí, že jim pomáháte!"

Julie odmítla.

"Ale vám bych nepomohla. Byla jsem ve straně."

Starosta mávl rukou.

"A kdo nebyl, Julinko? Jak rychle jste se tam dostali, tak rychle jste po listopadu vypadli. Nebýt vás, tak se strana nerozsypala jako hrad z písku. To se, panečku, dělala sametová revoluce, když nejvíc zvonili klíči bejvalí komunisti, šťastní, že už nikdy nebudou muset sedět na přiblblých schůzích!"

Tím, co řekl, Julii přesvědčil.

A včera mi od ní přišel už zmíněný mail. Ve městě, kde Julie kandiduje, se objevily kandidátní listiny. Julie byla na dovolené, večer šla dát na facebook fotografie, a když se podívala na své stránky, málem omdlela.

"Jsi póvl! " "Zalez do kanálu, a do smrti nevylízej, bejvalá stranická mrcho!" "Bijte na poplach! Bývalí komunisti se derou k moci!"

Všude bylo její jméno. Všude. Julie Mironová. Bývalá členka strany.

Opatrně procházela diskusí, a když zjistila, že pozitivní názory převládají, trochu se uklidnila, a když si přečetla, jak se jí zastal její starosta, uklidnila se úplně, protože do komunálních voleb nejdou sralbotkové. Sralbotkové jsou zalezlí na facebooku.

P. S. Jak se Julie zastal její starosta, sem nenapíšu. To, jak se jí zastal, totiž visí v tom malém, severomoravském městě na každém kandelábru. Někdo to z facebooku stáhl, vytiskl a dal tomu i nadpis: Nejlepší volební program od roku 1990.

A ještě něco. Na žádost Julie jsem pár věcí změnila. Základ zůstal, ale místo omáčky křenové, jsem uvařila koprovku.

Autor: Irena Fuchsová | čtvrtek 30.8.2018 19:16 | karma článku: 25.17 | přečteno: 1242x

Další články blogera

Irena Fuchsová

Poprraskané sluníčko

Před padesáti lety nás seznámil můj bratr. Mně bylo osmnáct, Zdénovi devatenáct. Okamžitě to mezi námi zajiskřilo, a kdyby Zdéna nebyl o hlavu menší, stal by se z nás možná osudový pár.

11.3.2019 v 21:42 | Karma článku: 27.24 | Přečteno: 926 | Diskuse

Irena Fuchsová

Můj kolega Marek Taclík

8. března 2002 byla premiéra hry, Osiřelý západ, kterou režíroval Ondřej Sokol. Tato hra se hraje v ČK stále. Protože jsem si právě přečetla rozhovor se současným Markem Taclíkem, napadlo mě, vrátit se zpátky do doby zkoušení.

10.3.2019 v 20:46 | Karma článku: 20.05 | Přečteno: 820 | Diskuse

Irena Fuchsová

Kluci pirátští, je vidět, že nechodíte do Činoherního klubu!

Kdybyste k nám totiž chodili, viděli byste, jak se z ulice Ve Smečkách stala ulice erotických klubů. Viděli byste, že tyto erotické kluby jsou zdrojem obživy nejenom pro prostitutky, ale pro stovky dalších lidí.

1.3.2019 v 19:21 | Karma článku: 41.77 | Přečteno: 3517 | Diskuse

Irena Fuchsová

Pojď spolu souznít

Hodinu před obědem jsem dala vařit brambory, nařídila budík na patnáct minut, sedla si do křesla, zavolala jsem naše tříměsíční štěňátko, Baxíku, pojď, budeme spolu souznít, a když přiběhl, vzala jsem ho na klín a souznili jsme...

24.2.2019 v 23:55 | Karma článku: 24.72 | Přečteno: 624 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Prezidentská podpora Šefčoviče, aneb hradní fair play...

Před dvěma týdny prohlásil Miloš Zeman, že se do prezidentských voleb na Slovensku nebude vměšovat a zůstane nestranný. Týden před druhým, rozhodujícím kolem přijal v Lánech jednoho z kandidátů, Maroše Šefčoviče.

24.3.2019 v 19:23 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 424 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU se chystá přejmenovat dny v týdnu

Evropská agentura pro normalizaci připravuje reformu označování dnů v týdnu. Cílem je harmonizovat celý systém, zavést jednotná a srozumitelná pravidla a tím zjednodušit komunikaci mezi členskými státy EU i jednotlivými občany.

24.3.2019 v 19:01 | Karma článku: 29.13 | Přečteno: 890 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Řeší katolická církev opravdové problémy?

Zachytil jsem znění pastýřského listu českých a moravských biskupů, týkající se rodiny. Zdá se, že by naši preláti měli tu a tam vyjít mezi své ovečky a pozorně naslouchat.

24.3.2019 v 16:11 | Karma článku: 22.83 | Přečteno: 630 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z komára velbloudem (ale hlavně obráceně, což je myslím si daleko horší)

Nevím jak vy, ale mám občas neodbytný pocit, že se některé menší problémy zbytečně nafukují a naopak ty skutečně závažné, určující, se běžně spíše bagatelizují. Přemýšlím pak o tom, proč to tak je a taky o tom, jaké to má důsledky

24.3.2019 v 15:12 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 292 | Diskuse

Pavel Vrba

Nedělní ohlédnutí – otevření sezóny Muzea války 1866

Rok 1866 pro mnohé již dávné a zapomenuté časy. Vždyť se ve společnosti vytrácí vzpomínky a chápání souvislostí na mnohem mladší události. Stejně tak, jako důsledky historických událostí.

24.3.2019 v 11:45 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 282 | Diskuse
VIP
Počet článků 563 Celková karma 27.23 Průměrná čtenost 2410

Osmašedesátiletá stařenka, kterou stále baví vše nové, matka (Filip a Rita), manželka (pan Fuchs), spisovatelka (33 vydaných knih, z nichž jednatřicátá je pro děti i dospělé a ve třiatřicaté, která se jmenuje SLOVENSKO- ČESKÉ HOVORY, odpovídá společně s Josefem Banášem na zvídavé otázky svého nakladatele Bronislava Ondraszka: http://www.kdyz.cz/vydane-knihy), nakladatelství Beskydy (www.beskydyknihy.cz), členka Obce spisovatelů a Herecké asociace, moderátorka (ČRo Pardubice - nedělní pořad, Když vypráví nápověda), nadšená fotografka (Kamil Panasonic Fuchs - je s Kamilem Fuchsem na facebooku), publicistka (PŘEKVAPENÍ + PŘÍBĚHY KE KAFÍČKU, VLASTA, ONA DNES, RODINNÉ LISTY), dětská obrna od roku 1954 (www.polio.cz), nápověda (Činoherní klub) a kolínská zastupitelka (třetí volební období) za Změnu pro Kolín (http://www.zmenaprokolin.cz/).   Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz